Błąd aplikacji WhatsApp

 


Błąd w popularnej aplikacji do obsługi wiadomości społecznościowych WhatsApp może umożliwić hakerom modyfikację i wysyłanie fałszywych wiadomości – twierdzi naukowiec z izraelskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w Internecie. Istniejąca luka daje hakerom możliwość „przechwytywania i manipulowania wiadomościami wysyłanymi przez osoby w grupie lub przez prywatną rozmowę”, jak również „tworzenia i rozpowszechniania dezinformacji”.

W Indiach 20 osób zostało zmasakrowanych przez tłum po fałszywym oskarżeniu, które pojawiło się w wysyłanych wiadomościach. Nieprawdziwe wiadomości rozprzestrzeniane przez aplikację WhatsApp informowały o  porwaniu dziecka i innych przestępstwach. Po ostrzeżeniach ze strony rządu Indii aplikacja w ubiegłym miesiącu ogłosiła limity wysyłania wiadomości.

– Dokładnie zbadaliśmy ten problem, jest to odpowiednik wysyłania fałszywych e-maili, tak, aby wyglądały na autentyczne – poinformował w oświadczeniu zarząd WhatsApp.


Firma stwierdziła również, że wprowadzone ograniczenie przesyłania treści, a także etykieta do przekazanych wiadomości i seria zmian w czatach grupowych pomogą sprostać wyzwaniom związanym z dezinformacją i kradzieżami danych. Założona w 2009 roku i zakupiona przez Facebooka w 2014 roku aplikacja, na początku tego roku miała ponad 1,5 miliarda użytkowników, którzy wymieniali ze sobą 65 miliardów wiadomości dziennie.