Obecny szef MSW zastąpi Manuela Vallsa

   • W dniu dzisiejszym na urząd premiera Francji został mianowany Bernard Cazeneuve
  • Objął on fotel po Manuelu Vallsie, który zamierza wystartować w wyborach na prezydenta
  • Wg sondaży jednak to Francois Fillon ma największe szansę na zostanie prezydentem 

Jak poinformował Pałac Elizejski, w dniu dzisiejszym na urząd premiera Francji został mianowany Bernard Cazeneuve. Polityk i prawnik był dotąd szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wcześniej pełnił szereg funkcji w lokalnej administracji, zasiadał w izbie parlamentu oraz orzekał o nierzetelności i przestępstw ministrów w Cour de Justice de la République.

Cazeneuve objął fotel po Manuelu Vallsie. Jego dymisja ze stanowiska premiera jest związana z chęcią wystartowania w prawyborach lewicy, poprzedzających przyszłoroczne wybory na prezydenta kraju. Ustapienie Valls zapowiedział już wczoraj.

– Złożenie urzędu odbyło się w pełnym porozumieniu z prezydentem Francji – zapewniał.

Francuska prasa traktuje decyzję byłego premiera jako naturalną konsekwencję postanowienia aktualnego prezydenta Francoisa Hollande. Po opublikowaniu niekorzystnych dla niego sondaży oświadczył on, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w przyszłorocznych wyborach, planowanych na 23 kwietnia i 7 maja 2017 roku.

Zgonie z sondażami to nie Valls ma jednak największe szansę na zdobycie największej liczby głosów Francuzów. Ubiegłotygodniowe badanie dla dziennika „Le Figaro” jako faworyta wskazało bowiem kandydata centroprawicy Francoisa Fillona. Drugie miejsce ankietowani przyznali Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego.