Sąd w Montanie uratuje niedźwiedzie przed wyginięciem?

 

Przywrócenie na listę zagrożonych gatunków niedźwiedzi grizzly zamieszkujących park narodowy Yellowstone nakazał sąd w Montanie. W postanowieniu uznał on decyzję federalnej agencji odpowiedzialnej za zarządzanie dziką fauną i florą usuwająca niedźwiedzie grizzly z listy zagrożonych gatunków za „arbitralną i kapryśną”. Zdaniem ekspertów ta decyzja może zapewnić grizzly ratunek przed wyginięciem.

– To wygrana dla niedźwiedzi i dla wszystkich tych, którzy odwiedzają park narodowy Yellowstone, aby zobaczyć niedźwiedzie grizzly w naturalnym środowisku – komentuje prawnik organizacji pozarządowej Earthjustice Tim Preso.

Miesiąc temu sąd uchylił tymczasowo zezwolenie stanów Wyoming, Montana i Idaho na odstrzał grizzly zamieszkujących park narodowy Yellowstone po raz pierwszy od ponad 40 lat. Miało ono zezwalać na limitowany odstrzał grizzly poza granicami parku. Decyzja ta została jednak zaskarżona przez organizacje ekologiczne i plemiona indian.

Niedźwiedzie grizzly jeszcze do połowy XIX wieku występowały w liczbie około 50 tysięcy osobników. Obecnie – z uwagi na powszechne polowania – zamieszkują jedynie 2% rdzennego terytorium.

Źródło: 

kup artykuly platne