Sztokholm zagrożony

 

Szwedzkie służby specjalne SAPO potwierdziły w czwartek, że otrzymały informację o groźbie ataku terrorystycznego, którego celem mają być centralne dzielnice Sztokholmu.

"Zbieramy w tej chwili dane z naszej pracy operacyjnej na ten temat" - oświadczyła Sofia Helqvist z biura prasowego SAPO.

Służby potwierdziły wcześniejsze doniesienia dziennika "Aftonbladet". Gazeta napisała, że groźba skierowana przeciwko Szwecji rozpowszechniana jest w mediach społecznościowych. Jej autorem mają być przedstawiciele Państwa Islamskiego (IS).

SAPO, szwedzka policja oraz policyjna grupa szybkiego reagowania zostały postawione w stan gotowości. Jednocześnie nie zdecydowano się na podwyższenie poziomu zagrożenia terrorystycznego. Nadal znajduje się on na poziomie "podwyższonym", czyli trzecim na pięć możliwych.

7 kwietnia doszło już do ataku terrorystycznego w Sztokholmie - rozpędzona ciężarówka przejechała wówczas deptakiem w centrum miasta i uderzyła w witrynę domu handlowego. W jej wyniku pięć osób poniosło śmierć, a 15 zostało rannych. Do ataku przyznał się 39-letni Uzbek.

Źródło: Ze Sztokholmu Daniel Zyśk