Narkotykowy baron wydany przez Meksyk

   • Joaquin Guzman został przejęty przez amerykańską agencję antynarkotykową
  • Został ekstradowany na teren USA po południu lokalnego czasu
  • Teraz zostanie mu postawionych wiele zarzutów 

oaquin „El Chapo” Guzman, uznawany za jednego z największych meksykańskich baronów narkotykowych, został przejęty przez przedstawicieli amerykańskiej agencji antynarkotykowej DEA w celu ekstradowania na teren Stanów Zjednoczonych po południu lokalnego czasu.– Guzman odpowie na zarzuty kierowania syndykatem zbrodni znanym jako kartel z Sinaloa – oświadczył amerykański Departament Sprawiedliwości.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze USA, po ponownym ujęciu Guzmana 8 stycznia ubiegłego roku, był on przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Ciudad Juarez w Meksyku. Wcześniej udało mu się zbiec z pilnie strzeżonego meksykańskiego więzienia w Almoloya de Juarez, gdzie odsiadywał karę 20 lat pozbawienia wolności.Rozmowy dotyczące wydania barona narkotykowego do USA zakończyły się sukcesem w maju. Wówczas amerykańskim władzom udało się przekonać początkowo przeciwnego ekstradycji prezydenta Enrique Pena Nieto.

Po wydaniu przez władze Meksyku, Guzman trafił do pilnie strzeżonego więzienia w Nowym Jorku. Tam odpowie on za wielokrotne zabójstwa, przywództwo gangu, pranie brudnych pieniędzy i organizowanie stałych przerzutów narkotyków w dużej ilości.