Akcja misjonarzy oblatów

 

Tradycyjne nepalskie instrumenty muzyczne dostaną uczniowie szkoły w Pharping na wschodzie Nepalu. To efekt, zorganizowanej przez misjonarzy oblatów, akcji "Himalaje muzyki. Instrumenty dla Nepalu" podczas której udało się zebrać 2,5 tys. zł.

Koordynatorka zakończonej właśnie akcji Zofia Kędziora powiedziała PAP, że dzieci już niedługo rozpoczną pierwsze lekcje gry na nowych instrumentach.

Szkoła w Pharping jest objęta programem "Misja Szkoła", który, poprzez całoroczne finansowanie nauki, umożliwia edukację nepalskim sierotom. Polscy nauczyciele, którzy w niej pracują, tworzą klasę o profilu muzycznym. Zebrane w trakcie akcji środki trafią do Nepalu, na miejscu zostaną zakupione instrumenty typowe dla tego regionu.

"Flety bansuri i bębny tabla to tradycyjne instrumenty nepalskie. Lekcje nauki gry na nich nie są trudne, ponieważ liczy się nie tylko edukacja, ale również moment, w którym dzieci mogą usiąść razem i poprzez muzykę się zrelaksować" – wyjaśniła Kędziora.

Jak dodała, środkowa część Himalajów jest dotknięta skrajną biedą; jednym z wielu problemów, z którymi zmaga się ten region, jest słaba edukacja. Nepalskie dzieci są w dużej mierze utalentowane muzycznie, jednak do nauki potrzebne są im instrumenty – stąd pomysł na zbiórkę.

"Muzyka pełni niezwykle ważną rolę zarówno w edukacji, jak i kulturze tego obszaru. Nauka gry na instrumentach otworzy przed dziećmi zupełnie nowe perspektywy – przede wszystkim możliwość zarobku. Muzyka jest ponad podziałami, muzyka jednoczy, a teraz może dać im jeszcze nadzieję na przyszłość. To przecież nie tylko zarobek, ale wyrwanie się z monotonii życia w skrajnej biedzie – powiedziała Kędziora.

Akcję zorganizowała redakcja oblackiego pisma "Misyjne Drogi" oraz portalu misyjne.pl.

Źródło: