Przełom w terapii chorób atakujących pamięć?

 

8 Włochów z tak zwaną hiperpamięcią autobiograficzną zostało poddanych badaniom, które mogą okazać się przełomowe w terapii chorób atakujących pamięć. Jak ogłoszono w Rzymie, to pierwsze takie badania na świecie.

Hiperpamięć autobiograficzna polega na tym, że pamięta się każdy, nawet najbardziej banalny szczegół ze swego życia, np. jakie nosiło się ubranie i co jadło się na obiad konkretnego dnia przed 10 laty – wyjaśnia Valerio Santangelo, autor projektu z uczelni w Perugii i fundacji Santa Lucia. – Niezwykłe jest to, że oprócz pamiętania tego, jaki był dzień tygodnia pod wskazaną, odległą datą, osoby obdarzone hiperpamięcią autobiograficzną wykazują kompletny brak niepewności czy wysiłku, kiedy muszą przywołać jakieś wydarzenia, jakie przeżyli nawet kilkadziesiąt lat temu – dodał.

Naukowcy ze rzymskiego szpitala klinicznego Santa Lucia we współpracy z krajowym Instytutem Zdrowia oraz uniwersytetami w Wiecznym Mieście i w Perugii poddali osoby z hiperpamięcią badaniom przy użyciu rezonansu magnetycznego, by ustalić mechanizmy neurobiologiczne, które są przyczyną tej wyjątkowej pamięci do detali, a także opracować metody leczenia w terapii chorób atakujących pamięć.

– Poddawaliśmy monitoringowi osoby wybrane przez grupę naukową spośród ludności Włoch począwszy od 2015 roku oraz 21 osób o normalnej pamięci. Zrozumienie działania systemów neurobiologicznych leżących u podstaw hiperpamięci stanowi ważną wskazówkę co do tego, jak interweniować, by przywrócić pamięć w razie jej utraty z powodu choroby – mówi Santangelo.

Źródło: