Szawkat Mirzijojew w Białym Domu

 

Prezydent USA Donald Trump gościł w Białym Domu prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa, zwanego uzbeckim Gorbaczowem. Jego przydomek to nawiązanie do ostrożnych reform, które wdrożył po objęciu władzy.

Głównym tematem rozmów, prowadzonych przez prezydentów, była poprawa współpracy amerykańsko-uzbeckiej. W ten sposób Mirzijojew wypełnił obietnicę „nowego etapu strategicznej współpracy Uzbekistanu ze Stanami Zjednoczonymi”, którą składał swoim wyborcom.

Prezydent Uzbekistanu podziękował prezydentowi USA za zaangażowanie, dzięki któremu Uzbekistan podpisał kontrakty na 5 mld dolarów z czołowymi amerykańskimi firmami, w tym zajmującymi się produkcją sprzętu militarnego. Podpisał również porozumienia o współpracy uczelni w Uzbekistanie i USA.

W spotkaniu Trumpa z prezydentem Uzbekistanu uczestniczył też sekretarz stanu Mike Pompeo. Jak przekonują amerykańscy eksperci, spotkanie może rozpocząć współpracę prowadzącą do ustanowienia regionalnej przeciwwagi dla Pakistanu i przyczynić się do pokojowego zakończenia konfliktu zbrojnego w Afganistanie.

Źródło: