Trafi do nich ok. 1600 osób zatrzymanych przez urząd

 

Władze USA zamierzają umieścić w więzieniach federalnych około 1600 osób, które zostały zatrzymane przez urząd imigracyjny (Immigration and Customs Enforcement – ICE). Zostaną one wykorzystane w tak dużej skali po raz pierwszy. Do przyjęcia 1000 imigrantów przygotowane jest już Więzienie w Victorville w Kalifornii.

W pięciu więzieniach federalnych tymczasowo osadzone będą osoby, które czekają na rozprawę w sądzie imigracyjnym, w tym potencjalnie ubiegające się o azyl. To reakcja na powstające „miasta azylowe”, w których osoby nielegalnie przebywające na terenie USA nie zostają przez władze lokalne przekazane urzędowi imigracyjnemu. Oczekują one na rozprawy w aresztach miejskich, które szybko się przepełniają. Prowadzi to do praktyki łapania i zwalniania, co – zdaniem prezydenta Donalda Trumpa – grozi bezpieczeństwu.

– Przywódcy złożonego głównie z imigrantów z Ameryki Środkowej gangu przestępczego MS-13 wezwali do dokonywania zamachów na życie nowojorskich policjantów, aby znowu odzyskać ulice. Oni są w błędzie. To my odbierzemy ulice. Tysiącami pozbywamy się ich z naszego kraju. Każdego tygodnia ustanawiamy nowy rekord. My także mamy program łapania i zwalniania. Nazywa się on złapać i zwolnić ich do tego kraju, z którego przybyli – komentuje Trump.

Źródło: