Estetyka czy zmiany klimatu?

 

Jak twierdzą naukowcy z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, w ciągu najbliższych dziesięcioleci kolor oceanów zmieni się. Z czego wynika inny kolor wód? Jak udało się ustalić w czasie badań, zmiany klimatu spowodują, że oceany w rejonach tropikalnych wraz ze wzrostem temperatury będą coraz bardziej niebieskie, a w pobliżu bieguna i równika – zielona.

– Rosnąca temperatura zmieni mieszaniny fitoplanktonu oraz drobnych organizmów morskich, które pochłaniają i odbijają światło. Oceniono, że nadchodzących dziesięcioleciach w niektórych rejonach będzie ich w wodach coraz mniej, co spowoduje, że do 2100 roku ponad 50% mórz na świecie zmieni swój kolor na bardziej niebieski – odkryli naukowcy.

Jak przekonują badacze, obecność fitoplanktonu w oceanach to kwestia istotna nie tylko dla innego koloru mórz i oceanów, ale również element niezbędny do tego, by zachodził proces zamiany promieni słonecznych w energię chemiczną i pochłaniania dwutlenku węgla. Dodatkowo to podstawa łańcucha pokarmowego dla wielu zwierząt morskich

– Ustaliliśmy, że obecny kolor oceanów i mórz zmieni się na inny kolor. Prawdopodobnie nasze oczy nie będą w stanie tego dostrzec, jednak specjalistyczne czujniki na pewno to wykryją. Prawdopodobnie będzie to jeden z pierwszych sygnałów o tym, że zmieniliśmy ekologię oceanu – potwierdza dr Stephanie Dutkiewicz.

kup artykuly platne