Rosja przeciwna zmianom porozumienia

 

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek na dorocznej konferencji prasowej, że Iran przestrzega porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami. Zapewnił, że Rosja nie poprze prób ze strony USA, by zmodyfikować to porozumienie.

Ławrow skomentował w ten sposób wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące przyszłości porozumienia pomiędzy Iranem i światowymi mocarstwami, w tym Rosją.

"Będziemy nadal dążyć do tego, by USA uznały fakty, a są one takie, że Iran wypełnia wszelkie swoje zobowiązania w ramach wspólnego planu działań" – powiedział Ławrow. Oświadczył, że zastrzeżeń pod adresem Teheranu nie wyraża Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Szef MSZ Rosji zarzucił także Stanom Zjednoczonym, że dążą do zmiany zapisów porozumienia z Iranem i włączenia do porozumienia elementów, które – jak zapewnił – "będą dla Teheranu nie do przyjęcia". "Nie będziemy tego popierać" – dodał.

W piątek amerykański prezydent zadeklarował, że Iran ma "ostatnią szansę" na uniknięcie amerykańskich sankcji, jeśli w ciągu 120 dni zostanie zmodyfikowane porozumienie Teheranu ze światowymi mocarstwami w sprawie demontażu irańskiego programu nuklearnego.

Porozumienie z Iranem zawarły w lipcu 2015 roku poza USA także Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i Niemcy. Przewiduje ono zniesienie sankcji w zamian za rezygnację Iranu z dalszych prac nad uzyskaniem broni jądrowej, co mają potwierdzić inspekcje MAEA. W ostatnich miesiącach przywódcy Francji, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także Chin przestrzegali USA przed podejmowaniem decyzji, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu z Iranem.

Źródło: Z Moskwy Anna Wróbel