Dziś uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Izraela

Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas pojawił się na pogrzebie byłego prezydenta Szimona Peresa w Jerozolimie. Wizyta jest przełomem w napiętych stosunkach palestyńsko-izraelskich i pierwszym oficjalnym przyjazdem przywódcy do Jerozolimy.

Abbas już w środę złożył kondolencje rodzinie Peresa. W ich treści podkreślił rolę byłego prezydenta Izraela w walce o pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami.

W związku z przyjazdem przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej ze strony premiera Izraela Benjamina Netanjahu padły deklaracje gotowości do spotkania. Nie wydaje się jednak, aby rozmowy – nawet jeżeli do nich dojdzie – rozwiązały istniejący od lat problem wzajemnych stosunków Palestyny i Izraela.

Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli również Barack Obama i Bill Clinton. Na cmentarzu narodowym położonym na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie pojawi się również prezydent Andrzej Duda. Ceremonia ma być największym izraelskim wydarzeniem tego typu po pogrzebie premiera Icchaka Rabina, który w 1995 roku został zastrzelony przez prawicowego ekstremistę.