Premier proponuje nowe ustawodawstwo

 


Premier  Izraela Binyamin Netanyahu przedstawił projekt przepisów mających na celu zakończenie trwającego od dawna sporu. Powstająca ustawa usankcjonowałaby status druzyjskich i czerkieskich społeczności, uznając ich wkład w bezpieczeństwo państwa i deklarując wsparcie dla instytucji wspólnotowych, wzmocnienie społeczności druzyjskich i przeznaczenie ziemi pod budowę nowych osiedli w przyszłości.

Plan sformułował zespół kierowany przez dyrektora generalnego Yoava Hurvitza, Sheikha Muafaka Tarifa i ministrów Ayoub Kara i Yariva Levina. Nowe prawodawstwo ma chronić wszystkie mniejszości religijne i społeczności służące w izraelskich siłach bezpieczeństwa.

W tym samym czasie zostanie utworzony komitet ministerialny pod przewodnictwem Netanjahu, który zajmie się społecznością Druzów, przedstawi zarys wprowadzania ustaw w życie i będzie nadzorował jego realizację.


– Otrzymaliśmy obietnicę wsparcia dla instytucji religijnych i zachowania dziedzictwa druzyjskiego, wzmocnienia społeczności druzyjskich, w tym budowy nowych osiedli i rozwiązywania problemów związanych z nielegalnym budownictwem. [...] Jestem podekscytowanym ciepłym przyjęciem całego projektu przez zainteresowane społeczności – podsumował izraelski minister komunikacji Ayoub Kara.