Spotkanie przedstawicieli USA i Rosji

 

Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker poinformował w czwartek na Twitterze, że w sobotę w Belgradzie odbędzie kolejne spotkanie z doradcą prezydenta Rosji Władimira Putina Władisławem Surkowem w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie.

"Spotkam się z moim rosyjskim odpowiednikiem 7 października w Belgradzie, aby rozmawiać o tym, jak przyspieszyć realizację porozumień z Mińska i przywrócić integralność terytorialną Ukrainy" – napisał Volker na Twitterze.

Poprzednio Volker i Surkow spotkali się 21 sierpnia w Mińsku, za zamkniętymi drzwiami. Zdaniem specjalnego przedstawiciela Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy doszło wtedy do poważnej i szczerej rozmowy.

Niedawno w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant" Volker ocenił, że rozmieszczenie sił pokojowych ONZ w Donbasie na wschodzie Ukrainy pozwoli na przeprowadzenie tam wyborów lokalnych; są one przewidziane w porozumieniach mińskich w sprawie rozwiązania konfliktu w tym regionie.

Według Volkera wybory w Donbasie nie będą możliwe do czasu odzyskania przez Ukrainę całkowitej kontroli nad tym obszarem, który znajduje się dziś pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Wysłannik USA wskazał także, że obecność sił pokojowych w Donbasie pozwoli mieć nadzieję, że wycofają się stamtąd wojska rosyjskie.

20 września o przysłanie na Ukrainę międzynarodowych sił pokojowych prosił Radę Bezpieczeństwa ONZ prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jego zdaniem mogłyby one powstrzymać rozwój konfliktu w Donbasie.

Kijów chce, by misja ONZ była rozmieszczona na całym terytorium, zajętym dziś przez wspieranych przez Kreml separatystów, wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej, których Kijów obecnie nie kontroluje. Rosja proponuje ze swej strony, by siły ONZ ochraniały jedynie misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) pracującą tylko na linii rozgraniczenia między oddziałami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów.

Volker został mianowany specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy na początku lipca. Jeszcze w tym samym miesiącu odwiedził najpierw Kijów, towarzysząc sekretarzowi stanu USA Rexowi Tillersonowi podczas jego wizyty na Ukrainie, a następnie strefę konfliktu na wschodzie tego kraju, w tym miejscowości Adwijiwka i Kramatorsk w obwodzie donieckim, na linii rozdzielającej walczące strony. W trakcie tej wizyty Volker mówił, że Rosja ponosi winę za konflikt na wschodzie Ukrainy, który określił jako "gorącą wojnę" i kryzys, który należy rozwiązać "najszybciej, jak to możliwe".

Źródło: