Echa obchodów w Katyniu i Smoleńsku

 

Uroczystości w dniu ósmej rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M, lecącego z 96 polskimi oficjelami, rozpoczęło złożenie wieńców na miejscu katastrofy. Honory czynił polski ambasador w Moskwie Włodzimierz Marciniak, a także dyplomaci polscy z Moskwy i Smoleńska, przedstawiciele lokalnej Polonii i polscy stypendyści.

– Zarówno katastrofa, zbrodnia katyńska, która miała miejsce w 1940 roku, ale także i nasza pamięć, i to, że jak co roku sprawujemy należną posługę, to ważne doświadczenie formacyjne – podkreślił w przemówieniu Marciniak. – Dla wielu osób ma to także ważny wymiar osobisty, ponieważ znały tych, którzy zginęli w katastrofie –dodał.

Uroczystości w Smoleńsku uświetniła także minuta ciszy, którą uczczono pamięć ofiar. Nastepnie udano się do Katynia na dalszą część obchodów.

W Katyniu obchody rozpoczęły się od uderzenia w Dzwon Katyński na Polskim Cmentarzu Wojennym. Następnie trwała uroczysta msza św., w której udział wzięli polski ambasador w Moskwie Włodzimierz Marciniak i przedstawiciele Polonii smoleńskiej. Wcześniej na rosyjskiej i polskiej części Zespołu Memorialnego w Katyniu złożono wieńce i zapalono znicze, ku czci ponad 4 tys. polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku i sowieckich ofiar represji stalinowskich.


Źródło: