Najcenniejsza biżuteria trafia na aukcję

 

Czy kiedykolwiek chciałeś nosić klejnoty królowej? Teraz masz szansę! Biżuteria, która kiedyś należała do Marii Antoniny – ostatniej królowej Francji przed rewolucją francuską – w środę wieczorem idzie pod młotek na aukcji Sotheby's w Genewie. Wśród nich jest wisiorek z brylantem i perłą, którego wartość szacuje się na od 1 do 2 mln dolarów. Pozostałe klejnoty to naszyjnik z perłą i diamentem o wartości od 200 tys. do 300 tys. dolarów, broszka z diamentem i podwójną wstążką szacowana na 50 tys. dolarów oraz pierścionek z brylantem zawierający pukiel włosów królowej, którą ocenia się nawet na 50 tys. dolarów.

Biżuteria jest częścią większej aukcji obejmującej przedmioty z rodziny Bourbon Parma, jednej z najważniejszych dynastii w Europie. Rodzina była powiązana z francuskimi królami, w tym Marią Antonią i jej mężem Ludwikiem XVI, a także królami Hiszpanii, cesarzami Austrii i książętami Parmy. Po szalejącej rewolucji król Ludwik XVI i Maria Antonina zaplanowali ucieczkę z Francji. W marcu 1791 roku, zaledwie kilka miesięcy przed jej aresztowaniem, królowa umieściła wybrane diamenty, rubiny i perły w drewnianej skrzyni. Kolekcja trafiła do Wiednia przez Brukselę pod opieką Florimonda Claude'a, Comte de Mercy Argenteau, austriackiego dyplomaty i lojalnego opiekuna królowej. Zaś zarówno Ludwik XVI, jak i Maria Antonina zostali uwięzieni, a następnie straceni na gilotynie w 1793 roku. Ich syn zmarł w niewoli wkrótce potem, w wieku 10 lat.

– Ich ostatnie żyjące dziecko Maria Teresa, znana jako Madame Royale, została zwolniona po 3 lat spędzonych w więzieniu w 1795 roku. Po jej przybyciu do Wiednia w 1796 roku odzyskała klejnoty swojej matki, które były zabezpieczone u jej kuzyna, cesarza austriackiego. Każdy klejnot jest całkowicie przesiąknięty historią. Ta niezwykła biżuteria oferuje wgląd w życie jej właścicieli sprzed setek lat – opowiada Daniela Mascetti, wiceprezes Sotheby's Jewelry Europe.

Kolekcja była przechowywana w rodzinie przez ponad 200 lat. Niektóre z klejnotów pojawiły się publicznie po raz pierwszy tej jesieni, kiedy zostały zabrane do Nowego Jorku, Dubaju, Londynu, Singapuru i Tajpej podczas międzynarodowej trasy przed aukcją. Z tego względu dom aukcyjny Sotheby's nazwał kolekcję „jedną z najważniejszych kolekcji biżuterii królewskiej, jaka kiedykolwiek pojawiła się na aukcji”.

kup artykuly platne