Kontrowersyjny wyrok sądu

 

W 2017 roku sąd apelacyjny w Ankonie we Włoszech wydał kontrowersyjny wyrok w sprawie, w której 22-letnia kobieta z Peru oskarżyła 2 włoskich mężczyzn o podanie jej pigułki gwałtu i wykorzystanie seksualne. Przychylając się do argumentacji podniesionej przez świadków zdarzenia, przewodnicząca złożonego z trzech kobiet składu sędziowskiego zadecydowała, że kobieta nie mogła być ofiarą gwałtu, ponieważ jest „zbyt męska”. Sprawa trafiła obecnie przed Najwyższy Sąd Kasacyjny w Rzymie. Orzeknie on, czy wyrok sądu został wydany z naruszeniem prawa.

22-letnia Peruwianka przyjechała z Peru do Ankony w ramach wycieczki. Wieczorem udała się do jednego z barów, gdzie dwóch mężczyzn miało jej wsypać do drinka tabletkę gwałtu, by następnie wykorzystać ją seksualnie. Kobieta zgłosiła sprawę do miejscowego sądu. W pierwszej instancji sprawcom udowodniono winę. Jednym z głównych dowodów w sprawie były badania, z których wynikało, że kobieta była ofiarą gwałtu.

Sprawcy odwołali się od wyroku, a w postepowaniu apelacyjnym zostali uniewinnieni. Jak wynika z protokołów rozpraw, sąd uznał, że kobieta nie mogła stać się celem mężczyzn i zostać przez nich zgwałcona ze względu na fakt, iż w ich ocenie „jest zbyt męska”. Zanim sprawą zajął się Najwyższy Sąd Kasacyjny w Rzymie, kontrowersyjny wyrok sądu wywołał falę protestów.

kup artykuly platne