Johnson & Johnson zapłaci 4,7 miliarda dolarów

 

Firma Johnson & Johnson otrzymała nakaz wypłaty 4,7 miliarda dolarów 22 kobietom, które twierdziły, iż produkty koncernu spowodowały u nich rozwój raka jajnika. Sędziowie w stanie Missouri przyznali poszkodowanym 550 milionów dolarów odszkodowania i 4,1 miliarda dolarów zadośćuczynienia za straty moralne.

Podczas sześciotygodniowego śledztwa kobiety i ich rodziny udowodniły, że przyczyną choroby było używanie przez długi czas zasypki dla niemowląt i innych produktów Johnson & Johnson. Z 22 kobiet reprezentowanych w sprawie 6 zmarło z powodu raka jajnika. Ich prawnicy twierdzili, iż firma już od lat 70. wiedziała, że talk był skażony azbestem, ale nie ostrzegła konsumentów przed zagrożeniem.


Talk jest minerałem i czasami można go znaleźć w ziemi w pobliżu azbestu. Johnson & Johnson zaprzecza jednak, że jego produkty zawierały azbest i mogły powodować raka. Gigant farmaceutyczny dodał, że poprzednie badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości i że wyrok jest wynikiem „nieuczciwego procesu”.


Przekonuje również, że choć obawy zwiększania ryzyka raka jajnika przez stosowanie talku, szczególnie na narządy płciowe, istnieją od lat, nie ma dowodów, które by je potwierdzały. Jak twierdzi spółka, talk mineralny w swojej naturalnej postaci zawiera azbest i powoduje raka, jednak talk stosowany w proszku dla niemowląt i innych kosmetykach od 1970 roku był wolny od tej szkodliwej substancji.