Większy udział w misjach pokojowych?

 

Jak wskazał na forum Rady Bezpieczeństwa sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, zwiększenie udziału kobiet w międzynarodowych misjach pokojowych to nowy priorytet organizacji. Spełnienie tego warunku sprawi, że operacje staną się bardziej wiarygodne i będą lepiej spełniać oczekiwania członków społeczności lokalnych.

Według przewodniczącego ONZ kobiety potrafią skuteczniej uzyskać dostęp do danych wywiadowczych, przy jednoczesnym zachowaniu mniej konfrontacyjnej atmosfery w czasie misji pokojowych. Przez dostęp do portali internetowych dla kobiet mogą ponadto zapewnić udział w konsultacjach szerszej grupy ludności, co może prowadzić do trwałego pokoju.

– Siły zbrojne mają trudności z zatrzymaniem kobiet na stałe w swoich szeregach. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety nie zostają w wojsku, a jednym z nich jest kultura męska w obrębie organizacji militarnych – oceniła szefowa misji i sztabu ONZ ds. Nadzorowania Rozejmu generał dywizji Kristin Lund.

– Polska uważa, że tylko przez pełniejszą realizację agendy kobiet pokoju i bezpieczeństwa (WPC) można osiągnąć wieloletnie i trwałe rozwiązanie konfliktowych sytuacji. W tym kontekście musimy wspomnieć o znaczącej roli kobiet pełniących służbę pokojową w stawianiu czoła wykorzystywaniu i nadużyciom na tle seksualnym – skomentowała Ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka.

kup artykuly platne