Gigantyczne odszkodowanie za Roundup

 

Sąd z Kalifornii uznał, iż chemikalia produkowane przez firmę Monsanto są odpowiedzialne za spowodowania raka u mężczyzny, który wniósł pozew przeciwko koncernowi. W efekcie nakazano wypłatę gigantycznego odszkodowania w wysokości 289 mln dolarów.

Sprawa szkolnego dozorcy Dewayne Johnsona jest pierwszym zakończonym postępowaniem, podczas którego stwierdzono, że substancje znajdujące się w środkach chwastobójczych, takich jak Roundup, mogą powodować raka. Obecnie przeciwko Monsanto, firmie będącej własnością niemieckiego koncernu Bayer, tylko w USA toczy się około 5000 podobnych spraw.

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, iż poszkodowany ma otrzymać 39 milionów dolarów odszkodowania „wyrównawczego” oraz 250 milionów dolarów zadośćuczynienia za straty moralne. Monsanto planuje odwołać się od wyroku, zaprzeczając, że najpopularniejszy na świecie herbicyd glifosat powoduje raka. Firma twierdzi, że setki badań naukowych wykazały, iż substancja chemiczna jest bezpieczna dla ludzi.

Sprawa Johnsona, zainicjowana w 2016 roku, została przyspieszona z powodu ciężkiego stanu mężczyzny. Lekarze stwierdzili, iż jest mało prawdopodobne, aby dożył on do 2020 roku.

Źródło: Reuters