Rosja wycofuje samoloty lotniska w Iranie

– Rosjanie nie mają bazy w Iranie i nie stacjonują tutaj – ogłosił Bahram Gasemi, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych. – Ich operacja została zakończona.

Informację o powrocie do Rosji bombowców potwierdził Lewan Dżagarian, rosyjski ambasador w Teheranie. Nie wykluczył jednak ich ponownego pojawienia się w przyszłości.

Tymczasem Husejn Dehkan, irański minister obrony, wypomniał Rosjanom chwalenie się współpracą z Iranem. Uzgodniono bowiem, że zostanie ona utrzymana w tajemnicy przed opinią publiczną.

– Chcą pokazać się jako supermocarstwo zaangażowane w sprawy bezpieczeństwa światowego – mówił Dekhan. – Jest to rodzaj popisywania się i niedżentelmeńskiego zachowania.

Właśnie to, że Moskwa informowała o wszystkim bez konsultacji z Teheranem, stało się powodem zerwania współpracy. Choć nie wszyscy są pewni, czy do zerwania rzeczywiście doszło, czy nie jest to jednak próba jej ukrycia.

– Nie jest jasne, czy Rosjanie definitywnie przestali wykorzystywać irańską bazę lotniczą w Hamadanie do nalotów w Syrii – oświadczył Mark Toner, rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu. – Uważnie monitorujemy działania Rosji i Iranu.