Zamknięty na miesiąc na Papui-Nowej Gwinei

 

Krajowy Urząd ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych planuje miesięczne zamknięcie Facebooka, aby przeprowadzić badania na temat wykorzystania platformy mediów społecznościowych.

Jak wyjaśnia lokalnym serwisom informacyjnym Sam Basil, minister komunikacji, przestój pozwoli zebrać informacje służących zidentyfikowaniu fałszywych użytkowników i tych, którzy przesyłają „fałszywe lub wprowadzające w błąd” informacje bądź treści pornograficzne.

– Mój departament wykorzysta ten miesiąc także do tego, aby przyjrzeć się tworzeniu nowej sieci społecznościowej dla obywateli Papui-Nowej Gwinei – dodaje Basil.

Nie jest jasne, dlaczego eksperyment koncentruje się na zamknięciu Facebooka, a nie na badaniu jego działania, szczególnie, że tylko około 12% obywateli kraju ma dostęp do internetu. jednak na taki krok zdecydowały się już wcześniej Chiny, Iran i Korea Północna, które wprowadziły zakazy na Facebooku. Co więcej, platformę zablokowały tymczasowo także inne kraje, często podczas protestów lub w okresie poprzedzającym wybory.