Czy i kiedy kryptowaluta odrobi straty?

 

Mniej więcej rok temu kryptowaluta zaczęła szstawac się popularna, a jej ceny szybko rosły. Bitcoin, oryginalna i najbardziej znana kryptowaluta, na krótko przed świętami Bożego Narodzenia ubiegłego roku osiągnęła rekordowy poziom prawie 20 tys. dolarów (15 500 £). To ogromna zmiana od czasu, gdy 5 lat wcześniej jeden bitcoin był wart 13 dolarów. Ludzie, dla których kryptowaluta była obszarem inwestycji stawali się szalenie bogaci.

Obecnie wydaje się, że kryptowaluta weszła w spiralę śmierci, a ceny od początku listopada spadły. Bitcoin, warty około 4 200 dolarów, stracił prawie jedną czwartą wartości w ciągu tygodnia. Ethereum, którego wartość przekraczała 1200 dolarów na początku roku, jest obecnie wyceniany na około 130 dolarów.

Istnieją różne przyczyny problemów kryptowalut, w tym hakerzy i sankcje regulacyjne. Jednak najważniejszym czynnikiem może być fakt, że boom kryptowaluty nigdy nie był rzeczywisty. Eksperci uważają, że ceny bitcoina z zeszłego roku były prawdopodobnie wynikiem manipulacji, a nie uzasadnionego popytu. Departament Sprawiedliwości USA podobno właśnie rozpoczął dochodzenie w sprawie podnoszenia cen za pomocą nieuczciwych i nielegalnych sztuczek rynkowych handlowców na giełdzie kryptowalut o nazwie Bitfinex. Taki scenariusz wynika z badania opublikowanego latem przez profesora finansów z University of Texas, który specjalizuje się w oszustwach finansowych. Oceniły one co najmniej połowę ze skoku cen bitcoina w ubiegłym roku jako wynik manipulacji cenami.

Podczas gdy obecny kryzys kryptograficzny to złe wieści dla finansów wielu z nas, dla środowiska to dobra wiadomość. Przy spadającej cenie bitcoina wydobywanie waluty przestaje przynosić zyski, a niektóre operacje wydobywcze są zamykane. Nie oznacza to jednak, że kryptowaluta święci swój koniec. Jak powiedział kiedyś wizjoner ekonomista Jamiroquai, przyszłość składa się z wirtualnego szaleństwa.

kup artykuly platne