Apel Carlesa Puigdemonta do Senatu Hiszpanii

 

Kataloński przywódca Carles Puigdemont zaapelował w czwartek do hiszpańskiego Senatu o odrzucenie nadzwyczajnych środków proponowanych przez rząd Mariano Rajoya, mających na celu przejęcie bezpośredniej kontroli nad Katalonią.

W ośmiostronicowym dokumencie przekazanym Senatowi Puigdemont pisze, że Madryt usiłuje rozwiązać kryzys, "próbując stworzyć jeszcze bardziej wyjątkowo poważną sytuację przez odebranie autonomii politycznej Katalonii".

Agencja Associated Press informuje, że oczekuje się, iż Senat zaaprobuje w piątek propozycje rządu, obejmujące dymisję rządu Katalonii, ograniczenie pełnomocnictw katalońskiego parlamentu, przejęcie kontroli nad policją, finansami i mediami publicznymi.

Premier Rajoy chce przeprowadzenia w Katalonii wyborów do tamtejszego parlamentu, kiedy tylko "powróci tam normalność".

Puigdemont zwołał na godz. 16 w czwartek plenarne posiedzenie katalońskiego parlamentu, by sporządzić projekt oficjalnej odpowiedzi na plan rządu Hiszpanii, który zapowiedział uruchomienie art. 155 hiszpańskiej konstytucji w odpowiedzi na uznane za nielegalne katalońskie referendum niepodległościowe. Na mocy tego artykułu Madryt chce wprowadzić w Katalonii bezpośrednie rządy, pozbawiając region autonomii.

O godz. 13.30 w czwartek Puigdemont ma wygłosić oświadczenie w siedzibie katalońskiego rządu w Barcelonie. Według lokalnych mediów zamierza ogłosić przeprowadzenie 20 grudnia przedterminowych wyborów; miałoby to przekonać premiera Rajoya, by nie pozbawiał Katalonii autonomii.

Źródło: