Dilma Rousseff zostanie poddana procedurze impeachmentu

Brazylijska izba niższa przegłosowała rozpoczęcie postępowanie impeachmentu przeciwko prezydent Brazylii – Dilmie Rousseff. W niedzielnym za jego inicjacją zagłosowała wymagana większość w liczbie 2/3 członków parlamentu. Powodem decyzji był zarzutem manipulacji rachunkami rządowymi.

Sama zainteresowana zaprzecza manipulowaniu rachunkami w celu zabezpieczenia swojej reelekcji w 2014 roku. Zgodnie z oskarżeniami, aby ukryć nieuprawnione wydatki rządu prezydent miała posłużyć się nielegalnymi dekretami budżetowymi w celu zwiększania limitów zadłużenia i zaciągania kredytów w bankach publicznych.

Głosowanie rozpoczęły emocjonalne wypowiedzi parlamentarzystów i liderów partyjnych w sesji transmitowanej na żywo zarówno w telewizji, jak i na dużych ekranach w centrach miast.

Maraton głosowania obserwowały na ulicach miast w całym kraju setki tysięcy demonstrantów-przeciwników rządu, ubranych w kolory brazylijskiej flagi – zielony i żółty. Nie zabrakło jednak osób wyrażających poparcie dla Partii Pracujących prezydent Rousseff, którzy założyli czerwone stroje.

– Walczymy i zrobiliśmy już wiele, aby usunąć ten skorumpowany rząd, który zniszczył nasz przemysł, miejsca pracy i wprowadził chaos we wszystkich klasach społecznych – komentował wydarzenia Marisa Cardamone, 75-letni prawnik z Sao Paulo, finansowego centrum kraju.

Wniosek trafi teraz do izby wyższej, Senatu, który ma obradować nad odwołaniem prezydent Rousseff w przyszłym miesiącu.