Wizyta Waszczykowskiego w Houston

 

– Polska wysoko ocenia możliwości biznesowe, jakie daje przedsiębiorcom Teksas – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, którym minister Witold Waszczykowski rozpoczął swoją czterodniową wizytę w Houston.

– Decyzja Polski o zwiększeniu naszej obecności dyplomatycznej w stanie Teksas była bardzo celowa – powiedział minister Witold Waszczykowski. – Chcielibyśmy rozwinąć i wzmocnić nasze stosunki z ekonomicznym liderem wśród amerykańskich stanów, a misja dyplomatyczna w Houston ma temu służyć – podkreślił.

Jednymi z głównych celów wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w USA są rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych i amerykańskich środowisk biznesowych.

Teksas to druga, po Kalifornii, gospodarka USA z PKB o wartości 1,6 bln USD (odpowiednik 10. gospodarki świata) oraz stan, z którym Polska odnotowuje największą wartość wymiany handlowej (857 mln USD). W ostatnich latach nastąpił ponad dwukrotny wzrost wartości eksportu z Polski do Teksasu, a pierwszym towarem eksportowym są urządzenia elektroniczne.

Na piątek planowane są spotkania szefa polskiej dyplomacji z przedstawicielami Greater Houston Partnership, z zarządem firmy Cheniere Energy LNG oraz z zarządem firmy Exxon Mobile, a także z burmistrzem miasta Houston Sylvestrem Turnerem.

Źródło: