Ogrodzenia będą pilnowały drony

 


  • Plany nowoczesnego systemu monitoringu wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią

  • Potwierdzenie doniesień przez szefa Służby Ochrony Granicy Państwowej

  • Montowanie ogrodzenia zaplanowano na wiosnę

 

Zgodnie z informacjami, do których dotarła telewizja Biełsat, Litwa planuje postawienie ogrodzenia oraz instalację nowoczesnego systemu monitoringu wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią. W tym celu władze kraju zamówiły 88 niemieckich transporterów opancerzonych.

– Ogrodzenie nie będzie całkowicie izolować terytorium Litwy od Rosji i Białorusi, ponieważ nie zostanie zbudowane na bagnach oraz innych trudno dostępnych odcinkach granicy – potwierdził szef Służby Ochrony Granicy Państwowej Renatas Požela.

Montowanie ogrodzenia rozpocznie się wiosną. W 2018 roku wyposażone zostanie w system monitoringu, poduszkowce oraz drony. Zakończenie prac przewidywane jest na 2020 rok. W tym czasie powstać ma 135 km płotu, którego koszt budowy wyniesie 3,6 mln euro. Realizacja planu władz Litwy zostanie sfinansowana z budżetu państwa oraz środków pochodzących z funduszy unijnych.

Jak twierdzi szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy Eimutis Misiunas, decyzja uzasadniana jest chęcią ograniczenia przemytu oraz budząca niepokój sytuacją geopolityczną.