System UE nie działa

 

Władze Litwy są przeciwne odgórnemu wyznaczaniu kwot uchodźców przez Unię Europejską. W kwestii przyjmowania uchodźców państwa UE powinny podejmować decyzje samodzielnie – powiedział szef MSW Eimutis Misiunas, cytowany w piątek przez litewskie media.

„Litwa nadal stoi na stanowisku, że proces relokacji uchodźców nie powinien odbywać się na zasadzie automatycznego podziału” – powiedział Misiunas. Szef resortu spraw wewnętrznych wskazał, że „w tej kwestii powinna obowiązywać zasada dobrowolności i solidarności”.

Litewskie media cytują też prezydent kraju Dalię Grybauskaite, która w wywiadzie dla portalu EurActiv oceniła, że „system kwot po prostu nie działa”. Szefowa państwa przypomniała też, że Litwa zobowiązała się już do przyjęcia 1105 uchodźców. Dotychczas przyjęła 468 osób, z których większość wyjechała już do bogatszych państw Europy Zachodniej.

„Oznacza to, że powinniśmy znaleźć lepsze rozwiązanie” – powiedział Grybauskaite, zaznaczając, że „Europa nie jest w stanie zasymilować każdego uchodźcy”.

W czwartek w stolicy Bułgarii Sofii odbyło się nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw UE, podczas którego omawiano m.in. kwestię kwot uchodźców.

Źródło: Z Wilna Aleksandra Akińczo