Dwa miliony ludzi na ulicach

Notting Hill Carnaval – największy europejski karnawał uliczny – odbywa się w ostatnią niedzielę i ostatni poniedziałek sierpnia. Ten akurat poniedziałek w Wielkiej Brytanii jest dniem wolnym, wszyscy więc mogą bawić się od rana. I korzystają z tej możliwości – corocznie od 50 lat. Wcześniej, od 1959 roku, karnawał odbywał się w styczniu, ale nie był to najlepszy termin, choćby ze względu na pogodę.

Inicjatorami londyńskiego festiwalu byli afroamerykańscy imigranci z Karaibów, szczególnie z Trynidadu. To oni wymyślili kolorową paradę w dzielnicy Notting Hill, która w poniedziałek rozciągała się na pięć kilometrów. Brali w niej udział przedstawiciele kilkuset grup etnicznych, poprzebieranych jak na karnawale w Rio i tańczących do karaibskiej muzyki.

W tym roku o bezpieczeństwo karnawału dbało 9 tysięcy policjantów. W poprzednich latach w Notting Hill dochodziło między innymi do ataków z użyciem noży. Obawiano się również zamachów terrorystycznych. Na szczęście podczas tegorocznej edycji festiwalu do żadnych tragedii nie doszło.