Wybory prezydenckie we Francji

   • Francuskie MSW opublikowało ostateczne wyniki I tury niedzielnych wyborów prezydenckich
  • Pierwsze dwa miejsca zajęli centrowy Emmanuel Macron i Marine Le Pen ze skrajnej prawicy
  • Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja 

Według opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW ostatecznych wyników I tury niedzielnych wyborów prezydenckich, centrowy polityk Emmanuel Macron i kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen zajęli pierwsze i drugie miejsce i zmierzą się ze sobą w II turze.Jak głosi cytowany przez Reutera komunikat MSW, Macron zdobył 23,75% głosów, a Le Pen 21,53%.

Na trzecim miejscu znalazł się prawicowy konserwatysta Francois Fillon uzyskując 19,91% głosów a na czwartym lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon z 19,64% głosów.

Uprawnionych do głosowania było ok. 47 mln obywateli. Frekwencja przy urnach przekroczyła 80% Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja.Jak wynika z dwóch sondaży przeprowadzonych już po ogłoszeniu wstępnych wyników I tury wyborów prezydenckich we Francji proeuropejski Emmanuel Macron pokona zdecydowanie w II turze swą rywalkę Marine Le Pen. Według instytutu Ipsos Sopra Steria Macron może liczyć na ok. 62% głosów, a Le Pen na 38% Instytut Harris Interactive przewiduje jeszcze bardziej zdecydowane zwycięstwo Macrona. Jego sondaż przewiduje 64% głosów dla Macrona i 36% dla Le Pen.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl