„Polska zawsze szanowała TSUE”

 

– Polska zawsze stosowała się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i sama zwraca się do niego, chcąc podważyć jakąś decyzję lub przepis – ocenił w wywiadzie dla Rzeczpospolitej prezydent Francji Emmanuel Macron.

Rozmowa dotyczyła sporu wokół praworządności w Polsce i reform sądownictwa. Prezydent Francji miał ocenić, jak zachowa się Polska po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którą zawieszone zostały emerytury sędziów Sądu Najwyższego.

– Poszanowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE jest współistotne z przynależnością do Unii. Zagwarantowanie ich mocy jest równoznaczne z zapewnieniem wszystkim obywatelom europejskim możliwości dochodzenia swoich praw, Nie do mnie należy odpowiadanie na hipotetyczne pytania o przyszłe decyzje polskiego rządu – wskazał Emmanuel Macron.

Jednak nie był skłonny założyć, że Polska sprzeciwi się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE i zostanie za to ukarana.

– W kwestii procedury z artykułu 7 jest to zarazem procedura ostrzegania, jak i dialogu: chcę wierzyć, że rząd polski podejmie niezbędne działania, by rozwiać obawy Komisji i partnerów. Jeśli tak się nie stanie, będziemy nadal niestrudzenie bronić państwa prawa– dodał prezydent Francji.

kup artykuly platne