Akcja solidarności w dniach 1–11 grudnia

   • Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Amnesty International organizuje akcję pisania listów
  • Autorzy apelują do władz odpowiadających za los osób niesłusznie skazanych bądź dotkniętych represjami
  • Maraton trwa od 1 do 11 grudnia w setkach miejsc w całym kraju 

Z okazji przypadającego na 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Amnesty International jak co roku organizuje akcję pisania listów w sprawie osób, których prawa są rażąco łamane. Za ich pomocą autorzy apelują do władz odpowiadających za los osób niesłusznie skazanych bądź dotkniętych represjami. Jednocześnie wysyłają do samych ofiar gesty poparcia i solidarności.

Idea Maraton Amnesty International zrodziła się w Polsce w 2001 roku. Za pierwszym razem napisano ok. 2000 listów. Obecnie akcja organizowana jest już po raz 16. i z każdą edycją zyskuje na popularności – w 2015 roku ilość listów w kraju przekroczyła 270 tysięcy. Maraton trwa od 1 do 11 grudnia i odbywa się w setkach bibliotek, szkół i placówek kulturalnych w całym kraju. Przyłączyć może się każdy chętny.

 

– Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W swoich działaniach kierujemy się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane – piszą o swojej akcji przedstawiciele Amnesty International.

Tegorocznymi adresatami są studenci z Azerbejdżanu – aresztowani, pobici i sądzeni za graffiti i wpis na Facebooku, wyrażające protest przeciw władzy. Z losami pozostałych bohaterów, których dotyczy akcja, można zapoznać się na stronie internetowej.