Najnowszy przedwyborczy sondaż w Niemczech

   • Jak wynika z sondażu, na kanclerza Martina Schulza wybrałoby 41% ankietowanych
  • Dokładnie tyle samo głosów od mieszkańców Niemiec zdobyłaby Angela Merkel
  • Szef Instytutu Forsa Manfred Gellner chłodzi jednak nastroje 

Jak wynika z ostatniego sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie niemieckiej sieci telewizji publicznych ARD-Deutschlandtrend przez instytut Forsa, w bezpośrednim głosowaniu na kanclerza Martina Schulza głosowałoby 41% ankietowanych. Dokładnie tyle samo głosów od mieszkańców Niemiec zdobyłaby Angela Merkel.

Co więcej, Martina Schulza za dobrego kandydata SPD na kanclerza uważa aż 64% respondentów i 81% wśród sympatyków SPD. Z taką oceną nie zgadza się 14% ankietowanych – w tym 4% z grona zwolenników SPD.

– Schulz nie ma jak dotąd jasnych politycznych konturów – chłodzi nastroje szef Instytutu Forsa Manfred Gellner, komentując wyniki sondażu w wywiadzie dla gazety „Nordwest – Zeitung”.

Taka opinię wydają się potwierdzać pozostałe wyniki przedwyborczego sondażu. 65% ankietowanych przyznało w nim, że nie wie, jaką politykę chciałby prowadzić Schulz. Nie przeszkodziło im to jednak ocenić pozytywnie jego kandydaturę.

Zdaniem obserwatorów polityk SPD cieszy się poparciem z tego względu, że zyskał rozpoznawalność i autorytet jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

– Europą nie sposób wygrać wyborów do Bundestagu – przestrzega jednak Gellner.