Spróbuj warzyw na wiosnę!

 

20 marca – w dzień przed początkiem kalendarzowej wiosny, kiedy na grządkach i bazarkach pojawiają się zielone, pachnące nowalijki – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa. Przypomina on, że wiosna to doskonały pretekst, by urozmaicić swoje codzienne menu świeżymi warzywami, i niezależnie od poglądów lub przekonań podjąć próbę przejścia na wegetarianizm.

– Wiele alergii czy nietolerancji, które mamy, może zniknąć, kiedy odstawimy mięso. Te krowy czy kurczaki hodowane są w skandalicznych warunkach, nie widzą słońca, kurczaki są pościskane w klatkach, dostają mnóstwo antybiotyków, chemii, żeby jakoś przeżyły, a żyją w stresie, w nerwach. I my taki kawałek mięsa – właśnie z tymi antybiotykami, z tą całą chemią i z tym stresem tego zwierzaka – dostajemy na talerz... To nie daje nam nic, oprócz kiepskiej energii– przekonuje koordynatorki kampanii „Zostań vege na 30 dni” Katarzyna Gubała.

Dzień Bez Mięsa zainicjowano w USA po raz pierwszy w 1985 roku. Pomysłodawcami byli aktywiści na rzecz ochrony praw zwierząt, którzy w ten sposób chcieli propagować zdrowe nawyki żywieniowe u ludzi od najmłodszych lat. Obecnie w USA 20 marca to dzień festiwali i warsztatów kulinarnych dotyczących bezmięsnej diety i przełamywania stereotypów na temat wegetarianizmu. Wiele osób obawia się go zwłaszcza ze względu na obawy przed ograniczeniem różnorodności diety.

Jak wynika z badania CBOS „Zachowania żywieniowe Polaków”, 57% Polaków spożywa posiłki mięsne kilka razy w tygodniu, a 34% – co najmniej raz dziennie. Osób, które stosują dietę bezmięsną jest niewiele – ok. 1% polskiego społeczeństwa. Mimo to autorka innej kampanii promującego weganizm Malka Kafka przekonuje, że polska moda na wegetarianizm i weganizm zapewniła naszemu krajowi czwarte miejsce na świecie pod względem liczebności wegan.

– Nigdy nie powiedziałabym, że kraj schabowego i kiełbasy może być w takiej czołówce. Mimo to, nie wydaje mi się, żeby Polska kuchnia tradycyjna była zagrożona. To nie jest proces, który nastąpi z dnia na dzień, że ludzie nagle przestaną zjadać zwierzęta. Będą je natomiast zastępować. Takie są trendy światowe – oceniła.

kup artykuly platne