Celem wizyty debata Rady Bezpieczeństwa ONZ

   • Trwa wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku
  • Ma ona związek z promocją Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ
  • Zaplanowane zostały również spotkania z prominentnymi politykami 

Trwa kolejny, drugi dzień wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku. Głównym celem, który postawił sobie szef polskiej dyplomacji, jest udział w otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ma ona związek z promocją Polski jako kandydata na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa w latach 2018–2019.

– Minister zademonstruje nasze zaangażowanie w rozwiązywanie problemów o charakterze globalnym i pozwoli na zaprezentowanie polskiego stanowiska w odniesieniu do jednego z ważniejszych tematów na agendzie Rady Bezpieczeństwa. Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa, o które Polska się stara, to jest udział w pracach najważniejszej instytucji ONZ, odpowiedzialnej za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Postrzegamy nasze niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa jako szansę na wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej – skomentowała rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Joanna Wajda.

Oprócz głównego celu Waszczykowski ma zamiar odbyć spotkanie z byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarzem stanu Henrym Kissingerem, a także przedstawicielami przyszłej administracji prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.