Indyjski marynarz ranny podczas Golden Globe

 

Międzynarodowa ekipa ratunkowa próbuje dotrzeć do poważnie rannego indyjskiego marynarza – uczestnika międzynarodowego wyścigu morskiego Golden Globe (Złotego Globu). Podróżujący samotnie Abhilash Tomy znajduje się obecnie około 2 tys. km od wybrzeży Australii Zachodniej. Jego jacht, Thuriya, został uszkodzony podczas silnego sztormu na Oceanie Indyjskim.

Żeglarzowi udało się wysłać wiadomość, w której informuje że ma poważny uraz pleców i jest unieruchomiony, niezdolny do jedzenia i picia. W trakcie burzy uszkodzeniu uległ również maszt jednostki. Ostatnia wiadomość wysłana przez Abhilasha w sobotę brzmiała: „Jestem bezpieczny pod pokładem, jednak nie mogę chodzić. W telefonie satelitarnym kończy się zasilanie”. Mężczyzna posiada zapasowy telefon satelitarny w torbie ratunkowej, ale prawdopodobnie nie jest w stanie go dosięgnąć.

Jak potwierdzili organizatorzy międzynarodowego wyścigu, Tomy jest „ tak daleko od pomocy z zewnątrz jak to tylko możliwe”. Aby sprawdzić stan marynarza w niedzielę jacht okrążyły 2 samoloty wojskowe – z Australii i z Indii, ale załogi nie były w stanie nawiązać kontaktu z Tomym. Dlatego obecnie w jego kierunku zmierza francuski statek patrolowy.

– Tomy jest ranny – nie może się z nami komunikować – powiedział rzecznik australijskiej agencji ds. bezpieczeństwa na morzu w wywiadzie dla agencji prasowej AFP.

Abhilash Tomy to 39-letni dowódca indyjskiej marynarki wojennej, pierwszy w historii obywatel Indii, który w 2013 roku samotnie opłynął kulę ziemską. Jego jacht jest repliką statku Suhaili Robina Knox-Johnstona, zwycięzcy pierwszego Golden Globe w 1968 roku. Zawody te polegają na jednorazowym okrążeniu globu, co wymaga pokonania około 30 000 mil bez użycia nowoczesnej technologii (z wyjątkiem łączności satelitarnej). Zawodnicy wystartowali z Francji 1 lipca. Do tej pory z wyścigu wycofało się już 7 jachtów.

Źródło: BBC

kup artykuly platne