Falsyfikowano dane testowe zużycia paliwa

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Mitsubishi Motors, szóstego co do wielkości japońskiego producenta samochodów, fałszowanie danych testowych zużycia paliwa dotyczyło ponad 600 000 pojazdów.

Problem został odkryty po tym, jak Nissan wykazał niespójności w danych dotyczących emisji paliwa. Wskutek informacji Mitsubishi przeprowadziło wewnętrzne dochodzenie . W jego wyniku potwierdziło się przypuszczenie, że dane zostały sfałszowane.

Firma twierdzi, że po wykryciu nieprawidłowości wstrzymała proces produkcji i sprzedaży pojazdów, a następnie skierowała sprawę do niezależnych badań.

Zgodnie z informacjami, przekazanymi na briefingu dla mediów w Tokio przez Prezesa Mitsubishi Motors Tetsuro Aikawa, wykroczenie zostało również zgłoszone do japońskiego ministerstwa transportu.

Po wydaniu oświadczenia akcje japońskiego producenta samochodów spadły o ponad 15%.

Jest to pierwszy taki przypadek w historii japońskiego producenta samochodów. Nie jest to jednak odosobniony przypadek na runku motoryzacyjnym. Skandale dotyczące manipulacji danymi paliwowymi były już udziałem południowokoreańskiego producenta Hyundaia i jego partnera Kii oraz Volkswagena.