Macron po spotkaniu z Szydło

 

Były pewne tematy, w których rozbieżności zmniejszyły się, mamy jeszcze sporo pracy m.in. w zakresie zasad państwa prawa – powiedział prezydent Emmanuel Macron po spotkaniu w Paryżu z premier Beatą Szydło. Zapowiedział, że złoży wizytę w Polsce w 2018 r.

Prezydent Francji powiedział, że podziękował polskiej premier za "zmysł kompromisu".

Zaznaczył, że rozmowy z szefową polskiego rządu będą początkiem rozmów na szczeblu ministerialnym w wielu zakresach. "W 2018 roku przyjadę z wizytą do Polski" – dodał Macron.

"W kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa Polska miała pewne obawy. Te obawy, mam nadzieję, zostały rozwiane i kilka dni temu przyłączyła się do tej strategii, którą Francja bardzo wspierała i chciałbym pani premier za to bardzo podziękować" – powiedział prezydent Francji.

Zaznaczył, że "mamy jeszcze sporo pracy przed sobą w zakresie zasad państwa prawa, jak i w zakresie pewnej konwergencji społecznej".

"Nie zgadzaliśmy się z reformą dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych. Starałem się wyjaśnić, że jest to taka nić przewodnia francuskiej woli reformy tej dyrektywy, która wymaga większości kwalifikowanej i chciałbym tę dyskusję kontynuować, po pierwsze dlatego, że dialog bilateralny jest ważny, żeby wzmocnić kontrolę przeciwko nielegalnej pracy pracowników delegowanych" – powiedział prezydent Francji.

"Musimy znaleźć jakieś kompromisy dotyczące mobilności, tutaj dyskusje będą trwały w Radzie od grudnia i we wszystkich tych tematach; chciałbym, żebyśmy naprawdę mogli znaleźć jakąś drogę porozumienia i kompromisu pomiędzy naszymi krajami w tych tematach, które wciąż pozostają czasami elementami rozbieżnymi. Wierzę w to, że Europa jest zdolna do budowania prawdziwej konkurencyjności, produktywności wobec naszych największych konkurentów, jednocześnie budując społeczną, podatkową i środowiskową konwergencję. Taki cel przyświeca Francji, będę się angażował w to, żeby ten dialog kontynuować" – powiedział Macron.

Źródło: