Przeprasza każdego, kto czuł się nieswojo

 

Młoda asystentka ds. produkcji myślała, że dostała pracę swoich marzeń, gdy latem 2015 roku została zatrudniona przy filmie „W starym, dobrym stylu” – komediowym hicie, w którym grali Morgan Freeman, Michael Caine i Alan Arkin. Jednak praca szybko zamieniła się szykanowanie, trwające kilka miesięcy. Jak twierdzi, Freeman codziennie komentował jej wygląd oraz ubrania, dotykał ją i opierał rękę na jej plecach.

– Jednego razu Freeman próbował podnieść moją spódnicę, pytając, czy mam na sobie bieliznę – zdradza pokrzywdzona.

W końcu zareagowała i powiedziała o tym innym na planie.

– Alan [Arkin] powiedział mu, żeby przestał, a Morgan się przeraził i nie wiedział, co odpowiedzieć. Domniemane niewłaściwe zachowanie Freemana nie ograniczało się do tego jednego filmu. Według innych źródeł kobieta, która była starszym członkiem kadry produkcyjnej jednego z filmów w 2012 roku powiedziała CNN, że Freeman seksualnie nękał ją i jej asystentkę, komentując wygląd ich ciał. – Mówił o naszych ciałach. (...) Wiedziałyśmy, że jeśli przyjedzie, nie możemy nosić żadnego ubrania, które pokazywałoby piersi i uwypuklało kształty, nie mogłyśmy nosić ubrań dopasowanych – powiedziała.

W wieku 80 lat Freeman jest jedną z największych gwiazd Hollywood, z karierą filmową, która obejmuje prawie pięć dekad. Jego główne role w filmach takich jak „Wożąc panią Daisy” i „Skazani na Shawshank” pod koniec lat 80. i na początku lat 90. sprawiły, że stał się powszechnie znany. Zdobył Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za „Za wszelką cenę” z 2004 roku i zdobył cztery inne nominacje do Oscara.


W ramach dochodzenia z CNN rozmawiało o Freemanie 16 osób, z których osiem stwierdziło, że dopuścił się nękania. Po publikacji artykułu Freeman opublikował oświadczenie, w którym powiedział: „Każdy, kto mnie zna lub pracował ze mną, wie, że nie jestem kimś, kto celowo uraziłby lub świadomie sprawiłby, że ktokolwiek poczułby się nieswojo. Przepraszam każdego, kto czuje się nieswojo. To nigdy nie było moim zamiarem.