Relacje Chin i Korei Płd.

 

Szefowie dyplomacji Korei Płd. i Chin, Kang Kyung-wha i Wang Yi, którzy spotkali się w środę w Pekinie, zabiegają o normalizację napiętych stosunków między Pekinem a Seulem przed planowaną na grudzień wizytą prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina w Chinach.

Relacje między Pekinem a Seulem pogorszyły się po zainstalowaniu w Korei Południowej amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD; Pekin obawia się, że będzie on mógł monitorować działania chińskiej armii w północno-wschodniej części kraju.

Otwierając środowe spotkanie, Wang powiedział: "Chiny przywiązują wielką wagę do deklaracji Republiki Korei (Południowej), że system THAAD nie zaszkodzi interesom Chin".

"Obydwaj zdajemy sobie sprawę, że konflikt nie leży w interesie żadnego z naszych krajów" – odparł Kang.

Chiny zareagowały na instalację elementów THAAD nałożeniem nieformalnych sankcji na Koreę Południową i ograniczeniem stosunków.

Konsultacje dyplomatyczne w sprawie normalizacji "wszelkich form współpracy i wymiany" Pekin i Seul przeprowadziły już w październiku. Prezydenci Korei Południowej i Chin Mun Dze In i Xi Jinping spotkali się niedawno na marginesie szczytu APEC w Wietnamie.

Teraz Pekin – jak komentuje AP – wydaje się usatysfakcjonowany obietnicą Seulu, który zobowiązał się nie rozszerzać systemu antyrakietowego. A to utorowało drogę do wizyty Muna, który musi równoważyć bliskie polityczne i militarne związki Korei Południowej z USA z uzależnieniem gospodarki swego kraju od dostępu do chińskiego rynku.

Po konsultacjach w październiku Pekin i Seul ogłosiły, że zacieśnienie współpracy służyć będzie interesom obu krajów. Dla Korei Południowej współpraca z Chinami jest bardzo ważna również ze względu na konieczność rozwiązania konfliktu wokół programu atomowego i rakietowego Korei Północnej.

Źródło: