Więcej patroli i kontroli na włoskich ulicach

 

We Włoszech wzmocniono policyjne kontrole i środki bezpieczeństwa w związku ze zbliżającymi się świętami i powitaniem nowego roku – podało w środę MSW. Szczególnie zaostrzone środki obowiązywać będą w miejscach zgromadzeń i świątecznych jarmarków.

Na polecenie ministra spraw wewnętrznych Marco Minnitiego rozporządzenie w tej sprawie wydano po nadzwyczajnym posiedzeniu krajowego komitetu do spraw porządku i bezpieczeństwa i rozesłano do szefów lokalnych władz oraz komend policji w całym kraju.

Siłom porządkowym polecono zachowanie szczególnej uwagi w masowo uczęszczanych miejscach.


Zastosowane środki wynikają z utrzymywania się we Włoszech podwyższonego poziomu zagrożenia terrorystycznego.

Włoskie media ujawniły szczegóły nadzwyczajnego planu zabezpieczenia rzymskiego Piazza Navona, gdzie odbywa się tradycyjny jarmark świąteczny odwiedzany przez tłumy rzymian i turystów z całego świata.

Postanowiono, że napływ ludzi na słynny plac będzie regulowany. Jednocześnie będzie mogło tam przebywać maksymalnie 12 tysięcy osób. Wszyscy wchodzić będą przez specjalne bramki kontrolne. Przewidziano też wykorzystanie wykrywaczy metali. Po raz pierwszy będą tam obowiązywać tak zaostrzone środki bezpieczeństwa.

Wzmocnione zostaną też kontrole na innych placach Wiecznego Miasta.

O podwyższonym poziomie zagrożenia przypominają też polskie placówki we Włoszech. Nowy komunikat w tej sprawie wydał Konsulat Generalny RP w Mediolanie. Napisano w nim, że w okresie przedświątecznym i świąteczno-noworocznym "należy zachować szczególną ostrożność w miejscach, które mogą być potencjalnymi celami zamachowców". Wymieniono w tym kontekście jarmarki świąteczne, koncerty, lotniska, dworce kolejowe, metro, centra handlowe.


"W wyżej wymienionych miejscach należy liczyć się ze zwiększeniem liczby uzbrojonych funkcjonariuszy policji, wojska oraz z możliwymi utrudnieniami w postaci wzmożonych kontroli, w tym na lotniskach, dworcach czy portach" – dodał konsulat. Podkreślił też, że "w sytuacji zagrożenia należy bezwzględne stosować się do zaleceń służb porządkowych i policji".

Źródło: Z Rzymu Sylwia Wysocka