Amazon, Apple, Facebook, Google i straty

 

Amazon, Apple, Facebook i Google denerwują się, gdy inwestorzy sprzedają swoje akcje i wycofują się na bezpieczniejsze terytorium. Wówczas założyciele, prezesi i czołowi inwestorzy w tych firmach szybko tracą pieniądze.

Jak podaje Bloomberg Billionaires Index, CEO Amazon Jeff Bezos stracił około 42 miliardy dolarów wartości swojej firmy netto. Na początku września wynosiła ona 168 miliardów dolarów. Akcje Amazon (AMZN) spadły o ponad 25%, a obecnie wynoszą około 1,5 tys. dolarów za akcję, pozostawiając Bezosowi firmę o wartości 126 mld dolarów. Choć strata wydaje się znaczna, Bezos wciąż jest najbogatszą osobą na świecie.

We wtorek Bezos i jego żona MacKenzie przekazali 100 mln dolarów dwóm non profit, które mają na celu położyć kres bezdomności w Ameryce. To częścią realizacji obietnicy pary, która zapowiedziała przekazanie 2 mld dolarów na finansowanie istniejących organizacji non-profit pomagających rodzinom bezdomnym i stworzenie sieci przedszkoli w społecznościach o niskich dochodach.

CEO Facebooka Mark Zuckerberg również traci. Wartość firmy spadła około 34 miliardy dolarów od swojej wartości szczytowej pod koniec lipca i obecnie jest warta 52 miliardy dolarów. Akcje Facebooka straciły 40% wartości od lipca i obecnie ich wartość wynosi około 130 dolarów za sztukę. W efekcie jest on 7. najbogatszym człowiekiem na świecie. To dobre miejsce, biorąc pod uwagę, iż Facebook jest w tym roku wstrząsany kaskadową serią problemów, w tym rozprzestrzenianiem się na platformie mowy nienawiści, rosyjskiej ingerencji politycznej i skandalem prywatności danych Cambridge Analytica. Firma nadal boryka się z odejściem kierownictwa i szkodliwymi decyzjami.

Podobnie jak Bezos, Zuckerberg i jego żona, Priscilla Chan, zobowiązali się przekazać 99% swoich majątków, aby zaspokoić potrzeby filantropijne. Niedawno przekazali też 214 mln dolarów organizacji non-profit.

Także założyciel Microsoftu Bill Gates, który nadal jest właścicielem 1% firmy technologicznej, stracił 5 mld dolarów na początku października. Według Bloomberga jego majątek nadal jest wart około 95 mld dolarów, co stawia go na 2. miejscu na liście najbogatszym ludzi na świecie.

Znany inwestor Warren Buffett – największy udziałowiec swojej firmy Berkshire Hathaway – jest nadal 3. najbogatszą osobą na świecie. Stracił tylko około 4 mld dolarów odkąd jego majątek na początku lutego wyceniono na 93,4 mld dolarów. Berkshire Hathaway jest największym posiadaczem akcji Apple, których wartość spadła o 23% od najwyższego poziomu w historii. Również wykonawcy Google Larry Page i Sergey Brin stracili łącznie mld miliardów dolarów od lipca, kiedy spółki miały największą wartość. Od tej pory akcje spadły o 20%.

kup artykuly platne