Ważył nieco więcej niż grejpfrut

 

Choć nie było pewności, że noworodek przeżyje, po spędzeniu 5 miesięcy w szpitalu najmniejszy na świecie noworodek w końcu wrócił do domu. Waga chłopca zatrzymała się w 24. tygodniu ciąży. W chwili narodzin, w sierpniu 2018 roku, mógł zmieścić się w dwóch dorosłych dłoniach i ważył nieco więcej niż grejpfrut.

– Noworodek w dniu narodzin ważył 26 dkg – powiedział Keio z University Hospital w Tokio.Jak relacjonuje dr Takeshi Arimitsu, która leczyła dziecko, po urodzeniu chłopiec potrzebował respiratora do wspomagania oddechowego i cewnika pępowinowego do terapii infuzyjnej. Po 5 miesiącach pobytu na noworodkowym oddziale intensywnej terapii masa dziecka wzrosła do 7,1 kg. Noworodek jest teraz zdrowy i 20 lutego pojechał do domu.

Waga niemowlęcia pobija poprzedni rekord chłopca urodzonego w Niemczech w 2009 roku, który ważył 27 dkg. Od 1936 roku na świecie urodziło się 23 dzieci, które przeżyły przedwczesne porody z wagą poniżej 30 dkg. 19 z tych dzieci to kobiety, a najmniejsza dziewczynka, która urodziła się również w Niemczech w 2015 roku, ważyła 25 dkg.

Choć według Światowej Organizacji Zdrowia średnia waga najmniejszego dziecka wynosi około 20 dkg, przypadki przedwczesnych porodów nie są w Japonii powszechne. Niska waga ciała noworodków w Japonii wynosi jedynie 10% wszystkich urodzonych dzieci.

Źródło: CNN

kup artykuly platne