Czy w USA zabraknie chińskich towarów?

 

We wtorek opublikowano 195-stronicową listę chińskiego eksportu o wartości 200 miliardów dolarów, z 10% stawką. Nastąpiło to po tym, jak Chiny w odwecie na cła nałożone przez USA opodatkowały amerykański eksport o tej samej wartości.

Cła USA na kolejne 16 miliardów dolarów chińskiego eksportu są już wdrożone, a na wejście w życie oczekują kolejne o wartości 250 milionów dolarów. Jednak, jak wynika z zapowiedzi administracji Białego Domu, to jeszcze nie koniec. Prezydent USA Donald Trump zagroził, że pójdzie o wiele dalej, a wartość oclonych towarów wyniesie nawet 550 miliardów dolarów.

Suma ta przekracza całkowitą wartość chińskich towarów importowanych przez Stany Zjednoczone w zeszłym roku – 506 miliardów dolarów. Amerykańscy urzędnicy już teraz zaczynają przygotowywać kolejne listy towarów do oclenia. Lista proponowanych produktów zawiera między innymi żywego pstrąga czy sierść borsuka, które od dziesięcioleci nie były importowane z Chin. Jednak cła być może zostaną nałożone również na istotne chińskie towary eksportowe, jak sos sojowy i ryż, których ceny mogą wkrótce wzrosnąć.