Zmarł w wieku 93 lat

Szimon Peres – Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 roku i założyciel państwa Izrael był jednym z najważniejszych światowych polityków. W połowie września przeszedł udar mózgu i błyskawicznie trafił do szpitala w Tel Awiwie. Mimo zapewnień lekarzy o tym, że rokowania są dobre, stan byłego prezydenta zaczął znacząco się pogarszać.

Lekarz prowadzący, Rafi Walden, poinformował rano dziennikarzy oczekujących przed szpitalem o śmierci polityka. Peres zmarł we śnie ok. 3:00 nad ranem czasu lokalnego (godz. 2:00 czasu polskiego).Polityk dwa razy pełnił funkcję premiera państwa Izrael: w latach 1984–1986 i 1995–1996. Do jego sukcesów należy m.in. wprowadzenie programu stabilizacji gospodarczej, na skutek którego zatrzymano inflację. Za jego rządów doprowadzono także do budowy militarnego zaplecza Izraela poprzez wyposażenie wojsk i zawarcie unii m.in. z Francją.

W 1994 roku jako minister spraw zagranicznych wraz z premierem Icchakiem Rabinem i szefem Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Jaserem Arafatem, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu podano kluczowy udział w zawiązaniu porozumienia z Palestyną.

W 2007 roku powołano go na fotel prezydenta, funkcję tę – przez pogarszający się stan zdrowia jedynie w formie reprezentacyjnej – pełnił do 2014 roku z Jerozolimy.