Marki wciąż popularne

 

Waluta euro w Niemczech została wprowadzona prawie 17 lat temu. Mimo to w obiegu, wciąż pojawia się wcześniejsza waluta niemiecka – marka. Wciąż można nią płacić w niektórych sklepach, chociażby z sieci C&A, a zdaniem Niemieckiego Banku Federalnego 12,55 mld niemieckich banknotów nie wróciło do banku.

– Chodzi o 5,88 mld w banknotach i 6,67 mld w monetach. Przeliczając to na sztuki – chodzi o 166 mln banknotów i 23 mld monet. Część dawnej waluty przepadła, została zniszczona lub znalazła się w posiadaniu kolekcjonerów. Znajdują się one głównie za granicą, gdzie marka niemiecka wciąż pełni funkcję depozytu wartościowego – wyjaśnia Johannes Beermann z zarządu Niemieckiego Banku Federalnego.

Jednak telewizja Deutsche Welle wskazała, że do Niemieckiego Banku Federalnego zwracane są banknoty i monety o wartości od 70 do 100 mln marek. Można je wymienić na euro bez żadnych opłat.

– Codziennie do kas sklepów C&A w całych Niemczech wpływa od 15 do 70 tys. marek. Reszta jest wydawana klientom w euro – wylicza rzecznik firmy.

kup artykuly platne