Zostanie nim Frank-Walter Steinmeier?

   • CDU poprze Franka-Waltera Steinmeiera w wyborach prezydenckich
  • Obecny szef resortu spraw zagranicznych jest kandydatem SPD
  • Wybory prezydenckie odbędą się w lutym 2017 roku 

W niedzielę liderzy 3 największych niemieckich ugrupowań politycznych, tworzących koalicję rządową, próbowali bezskutecznie wskazać kandydata na głowę państwa, który zostałby zaakceptowany przez większość przedstawicieli partii. Nic nie zapowiadało więc, że Angela Merkel, Horst Seehofer i Siegmar Gabriel dojdą do porozumienia. Jak jednak podała dziś niemiecka agencja prasowo-informacyjna Deutsche Presse-Agentur, Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) zdecydowała się poprzeć Franka-Waltera Steinmeiera z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) jako wspólnego kandydata obu bloków w wyborach prezydenckich w lutym 2017 roku.

Decyzję miała zapaść rano, podczas konferencji telefonicznej z udziałem szefowej CDU – kanclerz Angeli Merkel i członków prezydium partii.

– To koniec trwających od tygodni żmudnych poszukiwań – komentują doniesienia niemieckie media.

Frank-Walter Steinmeier jest obecnie szefem resortu spraw zagranicznych i jednym z najpopularniejszych niemieckich polityków. Jego kandydaturę wysunął w ubiegłym miesiącu przewodniczący SPD Siegmar Gabriel.

– Prezydentem Niemiec powinna zostać osoba, która potrafi reprezentować kraj, a także zna wyzwania dzisiejszych czasów oraz odpowiedzi na te wyzwania – komentował wskazanie Steinmeiera lider SPD.

Dotychczasowy prezydent – Joachim Gauck – zrezygnował z ubiegania się o reelekcję ze względów zdrowotnych.