Europosłowie i działacze #muremzaOwsiakiem

 

Jak wynika z postu opublikowanego na Facebooku, norweski komitet noblowski przyjął nominację Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. Pozytywnie rozpatrzony wniosek złożył dziennikarzowi TVN Turbo Rafał Collins przy pomocy posła ruchu Kukiz'15 Andrzeja Kobylarza. To już kolejne wyróżnienie dla WOŚP po nominacji potwierdzonej na początku 2017 roku dla całej fundacji. Jak zakładają wnioskodawcy, działania mają przekonać Owsiaka, żeby nie rezygnował z kierowania WOŚP.

W tej samej sprawie do szefa WOŚP zaapelowali europosłowie PO i PSL. Proszą, by Owsiak zmienił decyzję w sprawie kierowania organizacją.

– Rozumiemy, że są granice odporności na agresję i nienawiść. Rozumiemy też, że głęboko i osobiście przeżyłeś zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jednakże uważamy, że nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało dobro. Nie odbieraj milionom ludzi grających w twojej orkiestrze wiary w sens 27-letniego współistnienia. WOŚP jest dziełem zbiorowym, pozostań jej wirtuozem!– napisali eurodeputowani w liście otwartym we wtorek.

Decyzją Owsiaka wzbudziła sprzeciw nie tylko polityków, ale i wielu prywatnych osób, dziennikarzy i działaczy społecznych. W mediach społecznościowych wciąż powstają kolejne inicjatywy, mające przekonać szefa WOŚP do pozostania na stanowisku kierowniczym, a oficjalny apel do Jerzego Owsiaka wystosowali już m.in. była szefowa PAH Janina Ochojska, siostra Małgorzata Chmielewska oraz przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.