Terroryzm w centrum Londynu?

Wczoraj o godzinie 22.33 czasu lokalnego przy Russell Square w centrum Londynu doszło do ataku nożownika na przechodniów. 19-letni mężczyzna zabił 60-letnią kobietę i ranił pięć innych osób – trzech mężczyzn i dwie kobiety. Dwie z poszkodowanych osób nadal przebywają w szpitalu.

Napastnik został obezwładniony paralizatorem i zatrzymany. Policja bierze pod uwagę wątłą kondycję psychiczną sprawcy, nie wykluczając jednocześnie motywów terrorystycznych.

Dzielnica, w której doszło do aktu terroru, jest popularna wśród turystów, ze względu na bliskość Muzeum Brytyjskiego, a także wielu ekskluzywnych hoteli i domów do wynajęcia. Dlatego zdarzenie wywołało natychmiastową reakcję policji.

– Jako środek zapobiegawczy jutro, gdy Londyńczycy się obudzi, będą mogli zauważyć zwiększoną obecność na ulicach policji, w tym uzbrojonych funkcjonariuszy – zapewniał Mark Rowley, zastępca komisarza Scotland Yardu. – Takie działania mają służyć temu, aby zapewnić pewność i bezpieczeństwo. Prosimy jednak społeczeństwo, by zachowali spokój, ale i czujność. – apelował.

W sprawie wydało oświadczenie również biuro prasowe burmistrza Londynu.

– Bezpieczeństwo wszystkich londyńczyków jest moim priorytetem numer jeden, a moje serce jest z ofiarami wypadku w Russell Square i ich bliskimi – stwierdza w jego treści Sadiq Khan.