Niecodzienna akcja aktywistów

   • Kampania grupy francuskich aktywistów o nazwie Obama17
  • Celem udział byłego prezydenta USA w wyborach prezydenckich we Francji
  • Komentarz jednego z organizatorów akcji 

Zgodnie z doniesieniami CNN, grupa francuskich aktywistów o nazwie Obama17 zorganizowała kampanię, której celem jest zachęcenie do udziału w nadchodzących wyborach na nowego prezydenta Francji byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

– Mamy świadomość tego, że jest to totalne szaleństwo, ale z drugiej strony, dlaczego by nie spróbować? Wiemy, że Obama nie ma francuskiego obywatelstwa, ale tak naprawdę kogo to interesuje? Przecież to Barack Obama! – uzasadnia w wywiadzie dla CNN jeden z organizatorów akcji.

 

Akcja opiera się głównie na promocji w sieci – członkowie grupy założyli promującą kandydaturę Obamy stronę internetową, w której wskazują jego zasługi dla kraju i świata. Można na niej również podpisywać petycje popierającą udział byłego prezydenta USA. Do tej pory z inicjatorami akcji zgodziło się pół miliona Francuzów. Ponadto aktywiści rozwiesili w Paryżu ok. 500 plakatów, przedstawiających Obamę na tle francuskich barw narodowych z hasłem wyborczym „Yes We Can”, przetłumaczonym na język francuski –„Oui on peut”.

– Podczas gdy Francja zamierza głosować na skrajnie prawicowego kandydata, nadal możemy dać tej planecie lekcję demokracji, wybierając na prezydenta obcokrajowca – zachęcają członkowie grupy Obama17. – Oczywiście, że to żart, ale w ważnym celu. Chcemy pokazać, że ludzie są wkurzeni na polityków. Francuzi są nimi zmęczeni, dlatego tak bardzo podoba im się ten żart. To trochę zabawy pośród skandalami – przyznają.